wtorek, 7 grudnia
facebook
google

Polska Rzeczpospolita Podatkowa

Rząd w naszym kraju zdecydował się obciążyć przedsiębiorcę najróżniejszymi daninami. Jednymi z trudniej przyswajalnych przepisów podatkowych są te związane z podatkiem VAT.

Od samego początku różne stawki VAT budziły zastrzeżenia i obawy ekonomistów. Na mocy ustawy z 2004 r. prowadzący działalność gospodarczą byli uprawnieni do odliczenia sobie podatku VAT na samochody ciężarowe. Istotnym mankamentem jest to, że w myśl przepisów za ciężarówkę uznawano np. samochody dostawcze, ale już ciągniki siodłowe, czyli TIR-y nie spełniały przepisów przewidzianych w ustawie. Obecnie mali i średni przedsiębiorcy muszą zmagać się z kolejną uciążliwością urzędową, jaką jest podatek związany z wykorzystaniem samochodów do prowadzenia działalności gospodarczej. W przypadku zakupu paliwa, oleju napędowego albo gazu, przedsiębiorca nie ma możliwości odliczenia podatku VAT.

Przepisem, który uderza w rzetelność prowadzonego biznesu jest konieczność odprowadzania podatku VAT niezależnie od tego czy kontrahent zapłacił za usługę czy też nie. Przepisy tego typu pozwalają oczywiście stale zasilać budżet państwa nowymi środkami, ale jednocześnie są powodem trudności firmy, która stara się wyegzekwować od partnera biznesowego zaległe pieniądze. Rzetelna firma ponosi więc dodatkowy koszt w postaci konieczności ponoszenia kosztów za nieuczciwe podmioty gospodarcze. Utrudnia to utrzymanie płynności finansowej, co szczególnie mocno dotyka małe i średnie przedsiębiorstwa.

Na tym jednak nie koniec. Polski przedsiębiorca zmuszony jest, do 25 dnia każdego miesiąca, wysyłać deklarację podatkową z wypełnionym formularzem VAT-7 do urzędu skarbowego. To zobowiązanie zabiera przedsiębiorcom cenny czas, który mógłby być wykorzystany w bardziej przedsiębiorczy sposób. Jeszcze kilka lat temu osoby prowadzące działalność gospodarczą składały zeznania podatkowe w postaci PIT-5 i PIT-5L. Były to informacje o zaliczkach wpłacanych na podatek dochodowy. VAT-7 nie jest zaliczką podatkową. Nasz system zakłada, że przedsiębiorca musi płacić VAT-7 co miesiąc od wartości dodanej, ale podatek rozlicza już w deklaracji rocznej.

 

© 2012 msp-24