Ranking Wolności Gospodarczej
W 2012 roku Polska znalazła się dopiero na 64 miejscu na 179 klasyfikowanych państw, w rankingu wolności gospodarczej, sporządzonym przez Heritage Foundation. Na wyższych miejscach znalazły się m.in. Rwanda, Botswana oraz Trynidad i Tobago.
Układając ranking fundacja brała pod uwagę cztery kategorie:
1) Przepisy prawa obowiązujące w danym kraju (w tym szczególnie analizowano stopień poszanowania prawa własności oraz brak korupcji).
2) Udział rządu w gospodarce (w tym podział wydatków publicznych i podatki).
3) Skuteczność tworzonego prawa, gwarantującego rozwój nieskrępowanej działalności gospodarczej.
4) Stopień rozwoju wolnego rynku (w tym prawo do inwestowania, handlowania i finansowania własnych pomysłów).
W 2012 roku najwyższą pozycję w rankingu zanotował rząd Hongkongu (89,9 pkt. na 100 możliwych). Na następnych miejscach znalazły się:
Singapur (87,5 pkt.),
Australia (83,1 pkt.),
Nowa Zelandia (82,1 pkt.),
Szwajcaria (81,1 pkt.),
Kanada (79,9 pkt.),
Chile (78,3 pkt.),
Mauritius (77 pkt.),
Irlandia (76,9 pkt.),
USA (76,3 pkt.).
Polska w tym zestawieniu zajmuje dopiero 64 pozycję (64,2 pkt.). III RP wyprzedzają nie tylko nasi sąsiedzi, np. Czechy, ale także Rwanda, Trinidad i Tobago, Jamajka czy Bahamy. Najgorzej wypadły w rankingu gospodarki Korei Północnej (1 pkt.), Zimbabwe (26,3 pkt.), Kuba (28,3 pkt.), Libia (35,9 pkt.). Globalnie poziom wolności gospodarczej, według analityków fundacji, obniżył się w stosunku do wyników z ubiegłorocznych analiz. Najbardziej negatywne trendy zaobserwowano w Europie i Ameryce Północnej. Główną przyczyną tak negatywnej oceny jest wzrost wydatków rządowych w obu przypadkach.