piątek, 17 września
facebook
google

Rola innowacji w walce z kryzysem gospodarczym

Nastały burzliwe czasy i warto zastanowić się nad każdym krokiem. Innowator wolny jest od uprzedzeń i poglądów politycznych, ponieważ nie tylko tworzy miejsca pracy, wpływa na rozwój mentalny i emocjonalny. Jest twórcą przyszłości. Ponadto musimy zrozumieć, że w gospodarce wolnorynkowej podmioty gospodarcze tworzą majątek narodowy. W Polsce jeszcze bardzo wielu urzędników o tym nie wie. Nie jeden z nas, chcąc wdrożyć własne rozwiązanie, stawał przed szklaną górą, czyli chronicznym brakiem gotówki. Jeżeli rodzina jest niezbyt zasobna szukamy sponsora lub wchodzimy w spółki.

Efekty takich postępowań są znane, jeżeli nie z własnego doświadczenia to na pewno z opowiadań. Nie jednego szlag trafia, gdy traktowany jest jak oszołom z głową w chmurach. Nikt nie dostrzega, że dzięki jego wiedzy i pracy pracownicy budżetowi mają wynagrodzenie i ciepłe posady. Każdy Innowator powinien wiedzieć, że z chwilą gdy wzrastać będą jego opracowania, wprost proporcjonalnie będzie przybywało dobrych doradców deklarujących wszechstronną pomoc. Dlaczego niezbyt obszernie pisze się o polskich odkryciach technicznych czy technologicznych? Jest to podyktowane narastającym wtórnym analfabetyzmem techniczno-technologicznym i nie nadążaniem za rozwojem technologicznym na Polskich Uczelniach Technicznych. Badanie zderzaka (pochłaniacza energii) Pana Lucjana Ł. trwały i trwają jeszcze choć minęło już 14 lat. Proszę nie zadawać pytania ile to kosztowało. Przy okazji powstało kilka doktoratów, na które również wyłożono niemałe pieniądze. Podobnie było z niebieskim laserem, a obecnie z Grafenem. Informuję, że Chińczycy już produkują przemysłowo Grafen poniżej naszych kosztów. Nie potrafiliśmy uporać się z naprawą polskich dróg, Polskie rozwiązanie nagrodzone Złotym Medalem w Brukseli, listami i dyplomami w Polsce, nie mogło być wdrażane. Dzisiaj na tym rozwiązaniu zarabiają Chińskie firmy. Standardowy zestaw sprzedawany jest od 150 do 200 tys. dolarów. Podobny los spotkał rękawy przeciwpowodziowe. Wyśmiewane w latach 1997–2007, podczas powodzi w 2010 roku sprowadzano z Czeskiej Republiki.

Polska potrzebuje pilnie Innowatorów z takich dziedzin, jak: technologie proszków metalicznych i tworzyw łączonych, przy wykorzystaniu technologii grzejnictwa mikrofalowego. Nowych rozwiązań magnesów neodymowych z zastosowaniem silników liniowych, działa magnetyczne i robotyka, silników elektrycznych impulsowych z silną rotacja magnetyczną (transport, napędy przemysłowe). Materiały nano kompozytowe na bazie węgla i krzemu. Materiały kompozytowe na bazie węgla, tytanu, cyrkonu, wolframu, magnezytu, przy mariażu technologii grzejnictwa mikrofalowego. To są kierunki, które zapewniają przyszłość na lata i tworzą nie tylko miejsca pracy, ale również przyzwoite wpływy do budżetu. Będę bardzo brutalny w swej ocenie: kolejny sklep internetowy, nowe studium reklamowe, nowo – stary zawód gońca lub sprzątacza nie powinien być podciągany pod innowacyjność, bez względu jaki ubiór przywdziejemy i sprzęt, który wykorzystujemy. Innowacyjność łączy kilka podmiotów gospodarczych, które pracują na produkt finalny. Szkoda że o tym nie wiedzą specjaliści w Agencjach powołanych do oceny składanych wniosków. Jak głupie i nieprzemyślane rozporządzenia wewnętrzne, przykład: „Przymusowe opracowanie biznes planu na okres 5 lat (...)”. Chciałbym dzisiaj porozmawiać z firmami sporządzającymi takie Biznesplany i zadać konkretne pytania dotyczące obecnych zdarzeń... Nikomu pisząc rok temu biznesplan nie przyszło do głowy, że w 2011 nie będzie zimy i wystąpią perturbacje na rynku wewnętrznym i zewnętrznym. Nikt dzisiaj nie odpowie jak długo i do jakiego spadku może dojść. Przy inflacji 4,89% i wzroście 2-2,5% nie ma żadnej dynamiki. Jest stagnacja lub bankructwo, nawet nowo otwieranej działalności gospodarczej, której drogowskazem był biznesplan.

Każdy produkt innowacyjny to samograj, który powinien generować minimum 100% zysku, zazwyczaj od 150 do 500% zysku netto. Kraje azjatyckie ten współczynnik mają na stałym poziomie 400%, z którego pokrywane są promocje i drapieżne reklamy. To jest odpowiedź na szybki przyrost milionerów w Chinach, Tajwanie, Pakistanie, Indiach , Brazylii. Nie znamy się, lub nie chcemy słuchać i wiedzieć, że to właśnie kryzys jest trampoliną do skoku technologicznego, pod warunkiem że mamy do zaoferowania produkt na jutro. Na dzisiaj to nasza konkurencja, w Polskich warunkach jest niezwykle chamska, złodziejska, pełna pomówień. Ostatnia uwaga. Innowatorzy powinni się umieć się zrzeszać i utworzyć własną organizację taką, jaką stworzył James Dyson, wynalazca sprzętu gospodarstwa domowego, najlepiej sprzedawanego odkurzacza bezworkowego. Warto również zapoznać się jak to robią Niemcy.

Cytat z http://www.innowacyjni.mazovia.pl/aktualnosci/art,40:
„W Polsce mamy ponad 16400 profesorów akademickich i jednocześnie zajmujemy ostatnie miejsce w Europie, jeśli chodzi o liczbę wynalazków na 100 tys. mieszkańców (Polacy ok. 14, Czesi ok. 40, Niemcy ok. 370, a Finowie i Szwedzi ponad 800!). Przy tym mamy jeden z najniższych PKB na głowę mieszkańca. W rezultacie często jesteśmy świadkami strajków pielęgniarek, służb medycznych i lekarzy… Mamy też ustawiczne problemy, choćby ze znalezieniem funduszy na racjonalne uregulowanie stosunków wodnych, nie stać nas też na budowę dróg i autostrad. Krajem, który najpełniej wdrożył TRIZ we wszystkich odmianach jest Korea Południowa. W przedszkolach i klasach I-III szkół podstawowych uczą dzieci (w metodyce TRIZ-Pedagogika) wychowawcy wybierani z 5 proc. grupy najlepszych studentów uczelni pedagogicznych. W dużej mierze dzięki koreańskiemu TRIZ-owi możemy kupić: elektronikę Samsunga, samochody Hyundai i KIA. A co my możemy zaoferować Korei?”

Franciszek Laskowski

© 2012 msp-24