piątek, 17 września
facebook
google

Wielki przekręt podatkowy

Przedstawiam opis działania urzędników skarbowych na polskim wybrzeżu, jako przykład ścigania "wielkich afer" finansowych w Polsce.

Siedzimy sobie z żoną w niewielkiej kawiarence (dane firmy do wiadomości redakcji) w Wisełce na wyspie Wolin. Jest piękny koniec lata, 24 sierpnia 2013, godzina 19.30. Przychodzimy tutaj prawie codziennie ze względu na własnego wyrobu desery, pyszną kawę i rewelacyjna obsługę. Codziennie obserwowaliśmy jak właścicielka rano otwiera, później samodzielnie obsługuje, sprząta i późnym wieczorem zamyka swój mały biznes, pełni podziwu dla jej ciężkiej pracy, czystości i poziomu w jakim to wszystko wykonuje.

W pewnym momencie pod kawiarnię podjeżdża samochód i wysiada z niego elegancka pani. W tym czasie właścicielka lokalu ma sporo klientów i przyjmuje zamówienia przy stolikach. Pani z samochodu pyta czy może skorzystać z toalety. Właścicielka odpowiada, że toaletę ma tylko dla gości swojego lokalu. Pani nalega, że się jej bardzo chce, kuląc się... Właścicielka niechętnie zezwala. Wychodząc z toalety pani z samochodu pyta ile płaci. Właścicielka gdzieś zza stolików mówi: "2 zł połozy pani na ladzie". Pani kładzie coś na ladzie, dziękuje i wychodzi. W tym czasie właścicielka cały czas obsługuje klientów. Pani wsiada do samochodu i coś pisze. Po chwili wysiada z jakimś bloczkiem, prosi właścicielkę, informuje, że jest urzędnikiem skarbowym i wręcza jej mandat na 160 zł za brak fiskalizacji wpłaty. Właścicielka ciężko osuwa się na krzesło i przyjmuje z pokorą mandat. Pani urzędniczka odjeżdża samochodem do następnego punktu gastronomicznego, dumna ze swojego podstępu i faktu wyłapania kolejnego "przestępcy".

To wszystko dzieje się na naszych oczach. I co tam afera hazardowa, autostradowa, stadionowa i inne. To w małym biznesie jest najwięcej aferzystów, bo i skala jest wielka - 37 groszy vat i 36 groszy dochodowego!!! Jak MSZ kupiło krzesła po kilkanaście tysięcy to rzecznik stwierdził, że cóż to za wydatek w skali budżetu państwa. W przypadku MSP skala jest zupełnie inna.

Maciek Wroński

© 2012 msp-24