czwartek, 28 października
facebook
google

Czarna Księga Przepisów Podatkowych

Czarna Księga Przepisów Podatkowych to miejsce, gdzie znaleźć można niekorzystne dla sektora MSP przepisy prawa podatkowego. Przepisy zgłaszane są przez użytkowników portalu – wystarczy się zalogować.

Odprowadzenie podatku VAT niezależnie od tego, czy kontrahent zapłacił - na podstawie tzw. przychodu należnego

Brak możliwości odliczenia podatku VAT za paliwo do samochodu osobowego, wykorzystywanego w działalności gospodarczej

Podatek od imprezy firmowej

Absurdalne przepisy dotyczące paragonów, zawarte w ordynacji podatkowej

System zamówień publicznych

Podatek od prezentów

Brak spójnych przepisów dotyczących podatków dochodowych

Brak wskazania organów własciwych do wydania wiążącej interpretacji

Brak wymogu publikowania wydanych wiążących interpretacji

Ustalenie momentu, w którym korekta przychodów powinna nastąpić w sytuacji udzielenia rabatów , bonifikat lub zwrotu towaru.

Refakturowanie mediów związanych z usługą najmu

7 grzechów głównych, czyli absurdów polskiej administracji:

Reprezentacja w firmie

Zbyt wiele momentów powstawania obowiązku podatkowego VAT

Brak wydawania interpretacji ogólnych

Podatek VAT przy sprzedaży używanego auta firmowego

Obecne przepisy prowadzą do rozwoju szarej strefy. Firma nie może odkupić pojazdu używanego od drugiej firmy w cenie netto i następnie odsprzedać go dalej z zyskiem w cenie netto plus VAT. Nie może również odkupić i sprzedać pojazdu według procedury VAT marży. Pozostaje wyłącznie zakup takiego samochodu w cenie brutto "zwolniony" i powtórne naliczenie podatku VAT przy jego dalszej odsprzedaży. To czyni towar niesprzedawalnym z uwagi na jego wygórowaną cenę. Jedynym korzystnym wyjściem w obecnej sytuacji jest zakup takich samochodów używanych (na rynku polskim jest ich setki tysięcy od chwili wprowadzenia przez Ministerstwo Finansów w 2010 roku derogacji) wyłącznie przez osobę fizyczną i dalsza jego odsprzedaż w szarej strefie. Firmy legalnie działające na rynku i zajmujące się odkupem samochodów używanych są pozbawione źródła dochodu. Budżet traci wpływy podatkowe od takich transakcji, a szara strefa się rozwija i kwitnie. Większość firm użytkujących nowe samochody zakupione z częściowym odpisem podatku VAT nie jest świadoma, jakie konsekwencje powstają przy odsprzedaży takiego pojazdu. W przypadku kiedy dochodzi do transakcji zakupu nowego samochodu przez firmę w pozostawieniem używanego w rozliczeniu jedynym rozwiązaniem jest wykonanie karkołomnej operacji sprzedaży samochodu używanego prywatnie pracownikowi lub członkowi rodziny właściciela na fakturę VAT zwolniony, a następnie osoba ta odsprzedaje ten samochód do firmy sprzedającej samochód nowy. Pozbawia to tym samym możliwości sprzedaży takiego samochodu jako używanego do kolejnej firmy z uwagi na brak odpisu częściowego podatku VAT.

© 2012 msp-24